Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Skąd wziąć pieniądze na własny biznes? Cz. I – chcę 30 tys. zł!

Skąd wziąć pieniądze na własny biznes? Cz. I – chcę 30 tys. zł!

    Mówisz sobie: “kurczę! Gdyby nie to, że nie mam pieniędzy, otworzyłbym super firmę, rzucił okropne korpo i był sam sobie szefem”, “Nie mam pieniędzy, a mam taki fajny pomysł! Skąd wziąć na to pieniądze?”. Miałeś kiedyś takie myśli w głowie? 

    Czasem nasze pomysły na biznes wymagają pewnych nakładów finansowych, tylko skąd je wziąć? Wielokrotnie mnie o to pytacie. Postanowiłam stworzyć odrębny cykl, w którym omówimy sobie wszystkie możliwości pozyskania środków pieniężnych na otwarcie własnej firmy.

    Dziś będzie o jednym z najpopularniejszych sposobów, a więc o dofinansowaniu na założenie działalności gospodarczej z urzędu pracy! Poświęcimy temu zagadnieniu kilka wpisów, ponieważ mimo że jest to bardzo popularne rozwiązanie, to otrzymanie go nie jest tak proste, jak się wydaje! 

    Ten pierwszy wpis jest tak naprawdę wprowadzeniem do całego cyklu. Docelowo chciałabym, aby ten cykl stał się mocno praktyczny – myślę o przygotowaniu warsztatów, czy webinaru, na którym w praktyce przeszlibyśmy przez tworzenie wniosku o dofinansowanie. Dodatkowo przeprowadzę mini-wywiady z moimi klientami, którzy już takie dofinansowania otrzymali, dzięki mojej skromnej pomocy, abyście wiedzieli, jak ten proces wygląda od tej “drugiej” strony.

    Co o tym myślisz? 🙂 Czy są tu osoby, które chcą uzyskać takie dofinansowanie?

    Czym jest to dofinansowanie?

    Są to pieniądze, które przyznawane są przez Powiatowy Urząd Pracy. Jest to dofinansowanie bezzwrotne, o ile będziemy trzymać się warunków określonych w regulaminie. Środki te mają przede wszystkim wspierać osoby bezrobotne, aby same stworzyły sobie miejsce pracy i być może same zaczęły zatrudniać inne osoby.

    Kto może otrzymać dofinansowanie?

    Warunki mogą różnić się w każdym z urzędów. Podstawowym warunkiem jest to, abyś był zarejestrowany jako bezrobotny w tym urzędzie pracy. Często jednak nie ma określonego czasu, przez który musisz mieć status bezrobotnego. Możesz więc zarejestrować się nawet tuż przed startem naboru wniosków i wniosek ten normalnie złożyć. Czasem urząd stawia dodatkowe warunki – np. warunki związane z wiekiem Wnioskodawcy. Niektóre dofinansowania kierowane są na przykład jedynie dla osób młodych w wieku od 18 do 29 lat.

    Gdzie mam szukać dofinansowania?

    Wejdź na stronę internetową swojego urzędu pracy – wystarczy, że w wyszukiwarkę wpiszesz hasło “urząd pracy” + miejscowość, w której mieszkasz. Na stronie urzędu będą informacje o planowanych naborach.

    UWAGA! W Warszawie niedługo rusza nabór (04.10.2021 r. – 08.10.2021 r.). Potrzebujesz pomocy w stworzeniu wniosku? Napisz do mnie! Stworzyłam już wiele wniosków i na razie żaden nie został odrzucony 🙂

    Nie czekaj ze złożeniem wniosku. Często zdarza się, że nabór zamykany jest przed końcowym terminem z uwagi na liczbę wniosków. 

    Ile pieniędzy mogę otrzymać?

    Wysokość dofinansowania jest różna w każdym urzędzie, zwykle jednak są to kwoty w przedziale 20 – 33 tys. zł bezzwrotnej pomocy. Dużo prawda? Wystarczy na pokrycie większości lub wszystkich kosztów otwarcia działalności.

    Na co urząd zwraca uwagę?

    Urząd przede wszystkim bierze pod uwagę, czy:

    • koncepcja przedsięwzięcia jest dobrze przemyślana – czy przeprowadzone przez Ciebie analizy i opis pomysłu są ze sobą spójne, a także czy wypełniłeś wniosek w sposób zrozumiały i formalnie poprawny,
    • masz klarowny obraz rynku, na którym będzie prowadzona Twoja działalność i czy znasz “swoje” miejsce, w tym rynku, 
    • wniosek jest mocno osadzony w realiach – czy przeprowadziłeś dobrze analizę mocnych i słabych stron opisanego planu działań, analizę konkurencji oraz kosztorys,
    • masz wiedzę na temat rynku, na którym będziesz działał i swoich na nim możliwości i ograniczeń,
    • czy masz doświadczenie i wykształcenie w tym zakresie.

    W kolejnych wpisach z cyklu omówimy sobie:

    • jakie trzeba spełnić warunki, 
    • jakie są najczęściej popełniane błędy, które mogą Cię zdyskwalifikować,
    • jak wygląda wniosek o dofinansowanie, 
    • jak go prawidłowo wypełnić i na co zwracać uwagę! 

    Masz pytania? Potrzebujesz pomocy lub konsultacji? Napisz do mnie na kontakt@prawomalegobiznesu.pl albo kliknij TUTAJ.