Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Zawieszenie działalności a VAT

Zawieszenie działalności a VAT

  Zawieszenie firmy a VAT

  Zawiesiłaś firmę? Sprawdź, czy masz obowiązek składania deklaracji VAT!

  Zawieszenie działalności to nie to samo, co całkowita rezygnacja z jej prowadzenia. Nadal jesteś podatnikiem, ale w tym czasie nie prowadzisz aktywnej działalności. Nadal jesteś przedsiębiorcą, ale robisz sobie przerwę w realizowaniu swoich usług czy sprzedaży. 

  Podczas zawieszonej przez Ciebie działalności gospodarczej,  nie można uzyskiwać z niej bieżących przychodów. W okresie zawieszenia Twojej firmy możesz jednak wykonywać wszystkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia Twojego źródła przychodów. Możesz także przyjmować należności i regulować zobowiązania (opłacać rachunki za media, lokal, itp.), które powstały przed datą zawieszenia Twojej działalności. Nawet jeśli zawiesiłaś swoją działalność, możesz zostać poddana kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą, sprzedawać środki trwałe i wyposażenie swojej firmy, a także wykonywać wszystkie inne obowiązki, do których jesteś zobowiązana przepisami i ustawami. 

  Zawieszenie nie oznacza, że tracisz status podatnika podatku VAT, mimo że nie uzyskujesz zysków, ale uzyskiwanie wynagrodzenia z tytułu świadczonych usług w okresie zawieszenia działalności oznacza obowiązek odprowadzenia z tego tytułu podatku należnego jak i konieczność złożenia deklaracji podatkowej JPK. W okresie zawieszenia masz obowiązek jako podatnik do złożenia deklaracji VAT.

  Przykład: Prowadzisz działalność gospodarczą polegającą na odśnieżaniu osiedli w mieście. Obecnie panuje pora letnia, więc nie wykonujesz swoich usług, a działalność pozostaje zawieszona aż do sezonu zimowego. W okresie zawieszenia działalności przyjmujesz zaliczki na poczet przyszłego sezonu, a więc obowiązek podatkowy w zakresie otrzymanych płatności w postaci przedpłaty czy zaliczek powstaje w dacie otrzymania zapłaty. Jesteś więc zobowiązana do złożenia deklaracji za okresy, w których otrzymałaś wpłatę przez rezerwujących, pomimo zawieszonej działalności. 

  W okresie zawieszenia działalności musisz pamiętać o dopełnieniu wszelkich obowiązków podatkowych. Realizowanie czynności opodatkowanych VAT obliguje Cię do złożenia deklaracji w terminie, jaki przewiduje ustawa i do wykazania podatku należnego. 

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *