Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Biznes z pomysłem – doradczyni kariery

Biznes z pomysłem – doradczyni kariery

    W cyklu “Biznes z pomysłem” będę przedstawiać Ci konkretny pomysł na biznes. Omówimy sobie w jaki sposób można dany pomysł dobrze wykorzystać, jak zacząć w danej branży i jak ona wygląda od środka. Będzie więc analiza prawna i finansowa, lecz także mini-wywiady, w których osoby wykonujące dane zawody opowiedzą Ci o swoich doświadczeniach. 

    Dziś przedstawię Ci zawód doradczyni kariery.

    Co robi doradca kariery? Czyli czym się zajmuje doradca zawodowy?

    Doradca kariery najczęściej stworzy dla Ciebie CV oraz list motywacyjny. Pomaga znaleźć mocne i słabe strony w Twojej karierze zawodowej oraz odpowiednio je zaprezentować w oficjalnych dokumentach. Ponadto, taka osoba pomaga przygotować się także do rozmowy rekrutacyjnej, a także do całego procesu rekrutacyjnego. Pomaga również w odnalezieniu właściwej ścieżki zawodowej. 

    Co trzeba zrobić, aby zostać doradczynią kariery? Od czego zacząć? Jakie kwalifikacje musi mieć doradca zawodowy? Kto może nim być?

    Aby zostać doradcą nie trzeba mieć żadnego konkretnego wykształcenia. Najlepiej jednak sprawdzi się tutaj na przykład psychologia, socjologia lub zarządzanie. Najważniejsze jest jednak doświadczenie i praktyka, a także odnajdywanie się w najnowszych trendach na rynku pracy. Usługi te można świadczyć na podstawie umów zlecenie, czy też w ramach własnej działalności gospodarczej. W przypadku umowy zlecenie będziesz opodatkowana na zasadach ogólnych (jak przy umowie o pracę), dodatkowo będziesz również “oZUSowana”, tak jak przy umowie o pracę. Przy działalności gospodarczej możesz wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych, opodatkowanie liniowe lub ryczałt – najprawdopodobniej w stawce 15%, jednak zależy to od indywidualnego przypadku.

    Pamiętaj, że bez względu na to czy wybierzesz nierejestrowaną działalność gospodarczą, czy zarejestrowaną działalność gospodarczą masz pewne obowiązki. Przed pierwszym klientem musisz mieć dokumentację RODO, a także musisz wiedzieć w jaki sposób wystawiać faktury lub rachunki. Potrzebujesz pomocy w tym zakresie? Napisz do mnie na kontakt@prawomalegobiznesu.pl 🙂

    Potrzebujesz bardziej zakrojonej analizy albo pomocy krok po kroku w założeniu firmy lub skorzystania z dobrodziejstw nierejestrowanej działalności gospodarczej? Zapraszam do siebie na konsultacje 🙂

    Musisz usiąść i wszystko przeanalizować. Stwórz nawet najprostszy biznesplan, w którym zbierzesz swoje pomysły i zarysujesz wstępną ofertę. Pamiętaj, że musi Cię ona wyróżniać z rynku, który jest już dość nasycony. Może Twoje własne zainteresowania wskażą Ci odpowiednią niszę? Znalezienie dobrej niszy może zapewnić Ci sukces i polecenia klientów. Szukaj jej według swoich umiejętności i możliwości, nigdy nie naśladuj konkurencji. 

    Pamiętaj jednak, że musisz mieć odpowiednie przygotowanie do tego rodzaju pracy. Ćwicz umiejętność aktywnego słuchania, empatii, lecz również asertywności. Śledź najnowsze wymagania względem kandydatów w Twoich branżach, a także trendy na zmieniającym się wciąż rynku pracy.

    Dlaczego doradztwo zawodowe jest ważne?

    Pomaga ono odnaleźć siebie i swoje miejsce na rynku pracy w niezwykle ważnym dla klienta czasie. Często są to osoby z grupy defaworyzowanej na rynku pracy np. kobiety powracające po urlopie macierzyńskim, czy osoby w kryzysie zatrudnienia. Dodatkowo, doradca zawodowy może udzielać wsparcie także osobom bezrobotnym zarejestrowanym w urzędzie pracy, studentom, czy licealistom.

    Co w trawie piszczy, a więc co o tym zawodzie mówią ludzie z branży?

    Wysłałam parę pytań do kilku osób zajmujących się doradztwem w zakresie kariery. O co pytałam?

    1. Na co trzeba najbardziej zwracać uwagę w tej pracy?
    2. Co jest w tej pracy najtrudniejszego? Jaka była najtrudniejsza sytuacja z jaką przyszło Ci się zmierzyć i jaki sposób jej zaradziłaś?
    3. Co jest w tej pracy najpiękniejszego?
    4. Czym najczęściej się zajmujesz? W czym najczęściej musi pomagać?
    5. W jaki sposób ustalasz swoje wynagrodzenie? Ile zarabia doradca zawodowy?
    6. Co byś poradziła osobie, która dopiero chce wejść w ten świat? Powiedz coś od siebie 🙂

    Wiktoria Wiater z @Zrekrutowana 

    1. Najbardziej trzeba zwracać uwagę na potrzeby i możliwości 2 człowieka. Pamiętać, że każdy jest inny, chce innych rzeczy, niekoniecznie takich jak my. Nie możemy mu narzucać swoich rozwiązań, a jedynie wskazywać najlepsze drogi do osiągnięcia celu.

    2. Najtrudniejsze jest uświadomienie sobie, że to w rękach klienta jest jego sukces – w jego pracy i działaniach. My nie osiągniemy za niego celu. Możemy wskazać drogę i możliwości, ale na to czy cel zostanie osiągnięty nie mamy wpływu. 

    3. Najtrudniejszą sytuacją była pierwsza rozmowa z klientem. Przygotowywałam się do niej kilka dni i z racji tego, że nie miałam dużego doświadczenia, to nie brałam za nią pieniędzy. W rezultacie wyszło super i poczułam, że „to jest to”!

    4. Najpiękniejsze są liczne wiadomości przysyłane przez klientów, którzy dzięki moim wskazówkom znaleźli swoją pracę marzeń 💙

    5.Najczęściej tworzę CV, choć najbardziej lubię przygotowywać do rozmów rekrutacyjnych.

    6. Na samym początku zrobiłam ogromny research rynku. Później uwzględniłam moje doświadczenie rekruterskie, wykształcenie psychologiczne, doświadczenie w pracy z klientem i całą moją dodatkową wiedzę + (inflację i to, że oddaję prawie połowę na podatki 😂)

    7. Powiedziałabym, że na początku zawsze jest ciężko – niezależnie od tego, co oferujesz. Dlatego nie warto się poddawać. Jeśli masz solidną wiedzę + doświadczenie + odpowiednie kompetencje + determinację, to osiągniesz sukces w każdej dziedzinie. Ale nie sprzedawaj ludziom 💩. Jeśli nie do końca posiadasz powyższe elementy, to najpierw bardzo dobrze się przygotuj, doucz, doczytaj, potrenuj na znajomych, a dopiero później wyjdź z pomocą do ludzi. Bo Twoje słowa mogą zmienić czyjeś życie – na lepsze lub gorsze. Nie rób sobie złego PR-u, bądź 1 z najlepszych w branży! 👌

    Kontakt z Wiktorią: https://www.instagram.com/zrekrutowana/

    Karolina z @Pani Buduje Karierę

    1. Na co trzeba najbardziej zwracać uwagę w tej pracy?

    Trendy przyszłości – musisz być na bieżąco. Dodatkowo, bardzo ważna jest znajomość kwestii prawnych – dokumentacja RODO, odpowiednie umowy. Należy się zabezpieczyć.

    2. Co jest w tej pracy najtrudniejszego? 

    Czasami zgłaszają się pracownicy z wypaleniem zawodowym i wsparcie takich osób jest trudne.

    3. Jaka była najtrudniejsza sytuacja z jaką przyszło Ci się zmierzyć i jaki sposób jej zaradziłaś?

    Konsultacja kariery z bardzo ambitną i świadomą kobietą, która otrzymywała negatywne odpowiedzi po rozmowach kwalifikacyjnych z niezrozumiałych powodów (np. że ma za słaby angielski, a biegle się nim posługuje).

    4. Co jest w tej pracy najpiękniejszego?

    Kiedy ktoś zdobywa pracę marzeń, a ja mam w tym swój udział 🙂

    5. Czym najczęściej się zajmujesz? W czym najczęściej musi pomagać?

    Tworzę CV dedykowane na konkretną ofertę pracy + konsultacje kariery (jak i gdzie szukać pracy, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, stworzenie profilu na LinkedIn itp).

    6. W jaki sposób ustalasz swoje wynagrodzenie?

    Co miesiąc przelewam na konto prywatne stałą kwotę.

    7. Co byś poradziła osobie, która dopiero chce wejść w ten świat?

    Doradca kariery to praca, która daje ogromną satysfakcję. Polecam „wejść na butami” w branżę HR, na bieżąco śledzić trendy, zawody i kompetencje przyszłości oraz brać aktywny udział w szkoleniach, konferencjach itp.

    Kontakt do Karoliny: https://www.instagram.com/panibudujekariere/

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *