Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Usługi na NDG – tak czy nie?

Usługi na NDG – tak czy nie?

    Otrzymuję coraz więcej pytań dotyczących tego, czy można czy nie można świadczyć usług na NDG?

    Cóż… zakazu nie ma! Tylko co może się wiązać z prowadzeniem usług na działalności nierejestrowej? Działalność nierejestrowa (potocznie znana jako NDG) została wprowadzona w 2018 roku na mocy “Konstytucji Biznesu” razem z innymi ułatwieniami, jak na przykład Ulga na Start.

    Działalność nierejestrowa, zgodnie z informacją rządową, to:

    • sposób na to, by postawić pierwsze kroki w biznesie, bez szeregu obowiązków administracyjnych i fiskalnych związanych z działalnością gospodarczą,
    •  możliwość prowadzenia bez wpisu do CEIDG działalności na niewielką skalę, dorywczej– bez ryzyka, że taka działalność zostanie uznana przez urzędy za działalność gospodarczą.

    Generalna zasada jest taka, że osoba na NDG nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej, tj. konieczności odprowadzania zryczałtowanych składek na ZUS.

    ALE….

    „Konstytucja Biznesu” nie wprowadziła zmian w przepisach ubezpieczeniowych co do osób, które nie wykonują działalności gospodarczej (działalność nierejestrowa nie jest za taką uznawana).

    Zgodnie z zasadami ogólnymi, wykonywanie pracy na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, doktórej zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, może stanowić samoistny i odrębny tytuł do ubezpieczeń.

    Mówi o tym sam dokument rządowy przedstawiający NDG! Nie jest to więc mój “wymysł”, a jasne stanowisko ustawodawcy!

    Tak więc, co z resztą potwierdza także strona rządowa, jeśli prowadzisz działalność nierejestrową i jednocześnie świadczysz usługi – wykonujesz umowę o świadczenie usług albo umowę zlecenia – to podlegasz ubezpieczeniom jako zleceniobiorca – czyli tak, jakbyś była “zatrudniona” na podstawie umowy zlecenia z “pracodawcą”. Słowa te dałam w cudzysłów, ponieważ mówimy tak potocznie, oczywiście pracodawca, pracownik i zatrudnienie to słowa zarezerwowane jedynie dla umowy o pracę. 

    Podmiot zawierający z tobą taką umowę zlecenia, czyli…

    Twój klient na NDG, staje się Twoim zleceniodawcą i to on pełni wtedy obowiązki płatnika składek i ma obowiązek w ciągu 7 dni dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego i opłacać składki ZUS. 

    Od tej zasady istnieją wyjątki. 

    Na przykład jeśli jesteś studentem, który nie ukończył 26 lat i wykonujesz zlecenie, to nie podlegasz obowiązkowym ubezpieczeniom i zleceniodawca nie musi odprowadzać składek ZUS.

    PRZYKŁAD:

    1. jeżeli sprzedajesz PRODUKT (np. biżuteria, kubek, ubranie) nie świadczysz pracy i nie podlegasz obowiązkowi opłacania ZUS’u.
    2. jeżeli świadczysz USŁUGI (np. sprzątasz, udzielasz korepetycji) to… no cóż, świadczysz usługi, a więc wg ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, świadczysz pracę i każdy Twój klient powinien indywidualnie opłacić za Ciebie składkę…

    Musisz więc sprzedawać PRODUKT, nie USŁUGĘ. Coś, co mogłoby być przedmiotem umowy o dzieło. “Uproduktuj” swoją ofertę, zmień usługę w produkt. Spraw, aby to, co oferujesz kończyło się pewnym rezultatem, nie zaś polegało jedynie na Twoim “starannym działaniu”.

    Teraz przeczytaj i przemyśl:

    • Możesz więc otrzymać od klienta zlecenie na projektowanie wnętrza jego mieszkania albo sprzedać projekt wnętrza.
    • Możesz umówić się z klientem na to, że będziesz mu prowadzić social media albo sprzedać mu pakiet grafik i wpisów na Instagrama.
    • Możesz dostać zlecenie na szycie ubrań albo sprzedać ubranie, jako produkt personalizowany.
    • Możesz być copywriterem i pisać dla klienta różne zlecone przez niego teksty albo sprzedać klientowi produkt w postaci artykułu na 15000 słów w określonym temacie.

    Widzisz różnicę…?

    Skąd to wiem? Z interpretacji o numerze DI/100000/43/822/2018, jeżeli chcesz sam ją przeczytać to kliknij TUTAJ.

    Hej, pytanie!

    • Chcesz wiedzieć, jakie masz obowiązki na NDG i czym NDG różni się od JDG? Sprawdź TUTAJ.
    • Chcesz wiedzieć, czy musisz ewidencjonować koszty wysyłki towaru na NDG i czy musisz pieniądze na ten cel otrzymane od klienta wpisywać w ewidencję (i jak tego nie robić)? Sprawdź TUTAJ.
    • Chcesz wiedzieć, jak pozyskać pieniądze “za darmo” na otwarcie działalności? Sprawdź TUTAJ.

    17 komentarzy do “Usługi na NDG – tak czy nie?”

    1. Czy w przypadku tworzenia projektów pism urzędowych itp, sprzedaję np. spersonalizowany projekt wniosku stworzony w oparciu o umowę o dzieło z klientem? 🙂

    2. A co z osobami, które świadczą uslugi np. stylizacji paznokci na ndg? Tutaj chyba nie da rady sprzedać ” gotowych paznokci” :/

    3. Czy wypożyczanie dekoracji to też będzie usługa ? Nie będę tego sprzedawał bo przecież towar do mnie wróci. Jak to ugryźć ?

    4. A co jeżeli chodzi o prowadzenie warsztatów rękodzielniczych dla dzieci w szkołach, przedszkolach…
      Proszę o podpowiedź.

    5. Jak można uproduktowic organizacje imprez, coś jak wedding planner? Czy sprzedać imprezę jako produkt?

    Możliwość komentowania została wyłączona.